تبلیغات
اجتماع و من( شمس کیا)

اجتماع و من( شمس کیا)
یادها فراموش نخواهند شد ، حتی به اجبار و دوستی ها ماندنی هستند ، حتی با سکوت


 

آب و هوا، مناظر طبیعی و مجموعه شرایط زندگی در کانادا موجب شده تا شیوه زندگی مردم با کشورهای دیگر متمایز گردد. ملیت های مختلف با آداب و رسوم متفاوت، در کنار هم بصورت مسالمت آمیز زندگی می کنند و ضمن برخورداری از ارزش و احترام یکسان بدون حق تعرض و تحقیر یکدیگر، جامعه ای آرام و شکوفا را تجربه می نمایند. فرصت های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای همه یکسان و برابر است و زنان، مردان، کودکان، و سالمندان به صورت مساوی در قوانین کانادا مورد احترام و پاسخگو می باشند.  این شرایط ارزشی موجب شده تا زندگی مردم در کانادا از امنیت و آرامش خاصی برخوردار باشد.

آداب و رسوم اجتماعی در کانادا 

 

رفتار کانادایی ها

 بسیاری از شیوه های رفتاری و اجتماعی حاکم بر جامعه در کانادا بصورت قانون نیستند لیکن بصورت سنت های تثبیت شده، در رفتار مردم از متجلی است بعنوان مثال :

صف کشیدن و یا صف بندی:

مردم معمولا در مواردی که باید به نوبت بایستند، صف می کشند و در رعایت این نظم همه به آن متعهد هستند.  هر کس اول می رسد موقعیت اول را دارد و یا به عبارت دیگر سر صف قرار می گیرد.افراد بعدی و یا تازه واردان در پشت صف با نظم قرار می گیرند.در صورت عدم رعایت نظم و پیشی از نظم حاکم توسط دیگری، موجب ناراحتی و عصبانیت دیگران می شود.

در منازل شخصی از مصرف سیگار خوداری می کنند.برای مصرف سیگار در خانه دیگران، باید اجازه گرفت.جای تعجب نیست اگر صاحب خانه از شما بخواهد در بیرون از منزل سیگار بکشید.

رعایت زمان:

 همیشه در قرار ملاقات ها باید در زمان تعیین شده و یا کمی زودتر حاضر بود. تاخیر و عدم رعایت زمان برای انجام کار و یا حضور در مدرسه، موجب از دست دادن شغل و یا تعلیق از مدرسه می گردد.در قرار ملاقات تجاری و کسب و کار در صورت تاخیر یک طرف، بیش از 10 تا 15 دقیقه صبر ضرورت ندارد.

در مراسم اجتماعی و گردهمایی ها مردم انتظار دارند شما حد اکثر با تاخیر نیم ساعت از زمان تعیین شده حاضر شوید.

تخفیف گرفتن و چانه زنی:

 چانه زنی و تخفیف هنگام خرید در کانادا رایج نیست از این رو قیمت روی کالاها، قیمت قطعی خرید می باشد.

از معدود مواردی که امکان چانه زنی و تخفیف در معاملات وجود دارد در مواقع خرید ماشین، منزل، مبلمان و یا سایر اقلام گران قیمت می باشد .

از اینرو در هنگام خرید و فروش های شخصی و یا خصوصی چانه زنی و سعی در دریافت تخفیف رایج است.

رفتار کانادائی ها در برخورد با غریبه:

 بسیاری از کانادائی ها وقتی در خیابان با شما برخورد می کنند لبخند می زنند و به شما سلام می کنند (Hi )  و یا حال شما را می پرسند و در  کانادا شما هم کوتاه پاسخ می دهید "I'm good" یعنی خوبم و در کشور انگلیس از این جمله استفاده می شود من خوب هستم .”I'm fine”        

در کمپانی و یا شرکت:

 در کمپانی و یا شرکت وقتی کسی به شما غذا،  نوشیدنی یا مشابه آن تعارف می کند، اگر شما تمایلی به پذیرش تعارف ایشان نداشته باشید صرفا در پاسخ می گویید - "I'm good" " در اینجا یعنی میل ندارم. در واقع با کاربرد این کلمه ضمن تشکر از او به می گوئید به اندزه کافی صرف شد. کانادائی ها اصرار و تعارف بیش از تمایل  شما به غذا خوردن نمی کنند.

در رستوران:

بعد از غذا در رستوران بشقاب شما بلافاصله جمع می شود. اگر مقدار زیادی غذا هنوز در بشقاب شما وجود داشته باشد، گارسن معمولا از شما سوال می کند 'Are you still working on this' و یا  'Is this done with'  یعنی صرف غذای شما تمام شده؟ اگر شما هنوز مشغول غذا باشید به او می گوئید "I am still working on it" یعنی هنوز مشغول غذا خوردن هستم.

 

در مغازه ها و سوپر مارکت ها:

هنگامی که شما به یک مغازه و یا فروشگاه می روید ، کارکنان از شما می پرسند             (how are you?) و یا  (How can I help you?)یعنی چگونه می تواند به شما کمک کند، از این راه به دنبال ایجاد ارتباط دوستانه و گفتگو با مشتریان است. اگر شما نمی خواهید مزاحم تان بشود به او می گوئید 'just browsing' یعنی صرفا مشغول نگاه و براندازی هستید.

رفتن میهمانی به منزل کسی:

 کانادایی ها زود شام می خورند و به منزل خود بر می گردند.  هنگامی که شما به منزل یک کانادایی دعوت می شوید ممکن است خواسته شود در ساعت 17:30 و یا 06:00 تشریف بیاورید. این ساعت با استاندارد اروپایی متفاوت است و انتظار است در اروپا ساعت بین 7:30 یا 8:00. به میهمانی تشریف ببرید. مهم ترین موضوعی که باید به خاطر داشت این است که شما کفش خود را هنگام ورود به منزل درآورید بدون اینکه از شما خواسته شود.

به منزل کسی می روید وقتی از شما درخواست می کند کفش خود را درآورید ناراحت نشوید. این یک رسم مذهبی و یا اعتقادی نیست، بلکه بنا به شرائط زندگی در کانادا  جنبه عملی دارد.  برف،  یخ، گل و گردو خاک در کفش باعث آلودگی منزل می شود. کانادایی ها تمایل به فرش رنگی و روشن دارند و یا کف خانه ها، کف پوش چوبی است. این سئوال ساده ترین تقاضا برای میزبان است.

وقتی به میهمانی می روید هدیه ای مانند شکلات و یا نوشیدنی با خود ببرید. در زمان تعیین شده تشریف ببرید و تا ساعت 10 شب بیشتر نمانید. زیرا بعد از ساعت 10 واقعا دیر است.ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 مهر 1392 توسط شمس کیا
درباره وبلاگ

چه بیهوده است
در پاییز
به بهار فکر کردن
shamskiam@yahoo.com
Blog Skin