تبلیغات
اجتماع و من( شمس کیا)

اجتماع و من( شمس کیا)
یادها فراموش نخواهند شد ، حتی به اجبار و دوستی ها ماندنی هستند ، حتی با سکوت

آداب غذا خوردن در فرانسه:

مردم در فرانسه به طبخ غذا به عنوان یک هنر می نگرند و دستپخت به روش فرانسوی در دنیا رایج می باشد چنانچه نخستین کتاب های آشپزی فرانسوی به زمان قرون وسطی بر می گردد.تنوع غذایی در فرانسه بسیار متفاوت است و نسبت به مناطق مختلف گوناگون می باشد.

مردم فرانسه و آداب و رسومشان


 

مردم در فرانسه اغلب یک صبحانه ساده و سبک می خورند که ممکن است شامل نان ،قهوه و یا شکلات داغ باشد.درگذشته در فرانسه نهار وعده اصلی غذایی در روز محسوب می شد اما امروزه فرانوسی ها نهار خود را ساده صرف می کنند اما غذای اصلیشان را شب میل می کنند.

فرانسوی ها بیشتر از همسایه های اورپاییشان در شمال به رستوران می روند. تقریبا تو همه رستوران ها یک منو شامل چند بسته غذایی آماده برای یک وعده  با قیمت ثابت وجود داره، که اغلب فرانسوی ها به طور معمولآنها را  انتخاب می کنند اما در عین حال شما می توانید به سلیقه خودتان موارد  مجزایی از منو را انتخاب کنید.

مردم فرانسه و آداب و رسومشان 

برخوردهای اجتماعی در فرانسه:

در فرانسه در موقع دیدار و خداحافظی دست دادن معمول است اما اگر دست را بیش از حد محکم بفشارید یا زیاد تکان دهید بی ادبی به حساب می آید.روبوسی نیز میان زنان و مردان رایج است ،در حقیقت آنها دو طرف گونه هایشان را به یکدیگر می چسبانند و ممکن است تا چهار بار پیاپی ادامه پیدا کند.

روز بخیر (Bonjour)، چطوری؟ (Comment allez-vous?) یا به حالت رسمی (Ça va?) از جمله های رایج این مواقع است که با اسم یا عنوان شغلی طرف ترکیب می شود و قبل از هر صحبت یا سوالی گفته می شود.

موقع خداحافظی می گویند  تا دیدار بعد (Au revoir) یا با لحنی خودماونی تر بزودی می بینمت    (À bientôt).دوستان نزدیک همدیگر را با اسم کوچک صدا می زنند اما در مواقع دیگر استفاده از عناوین شغلی مهم و مرسوم می باشد.همچنین قبل از این عناوین هم اغلب  آقای (Monsieur)، خانم (Madame)  و یا دوشیزه (Mademoiselle) گفته می شود.

مردم در فرانسه در دید و بازدیدها خیلی رسمی اند و اغلب بدون اطلاع قبلی خانه یکدیگر نمی روند. 15 تا 20 دقیقه دیر رفتن معمولی است اما بیشتر از آن بی احترامی به حساب می آید و برای صاحبخانه اغلب یک هدیه کوچک می برند.

سرگرمی ها:

فوتبال و راگبی از ورزش های مورد علاقه فرانسوی هاست و مسابقه سالیانه Tour de France مشتاقانه از سوی آنها دنبال می شود. حدود دو میلیون نفر در باشگاه های آماتوری فوتبال عضویت دارند و همکاری در ورزش هایی مثل ماهیگیری، تنیس، پیاده روی، اسکی بازی، و قایق سواری بسیار معمول می باشد . شکار در کنار اسب سواری و گلف نیز کم و بیش رایج است.

فستیوال های تابستانی موسیقی در تمام فرانسه برگزار می شود و طرفداران این کنسرت ها و تئاتر و اپرا  هر روز بیشتر می شود.  تئاتر به دلیل کمک های دولتی اغلب موفق است اما سینما ازآن رایج تر و از موزه ها هم پشتیبانی زیادی می شود.

 یکی از بهترین جشن ها در فرانسه روز باستیل است که روز ملی فرانسه (La Fête Nationale)

در تاریخ  14 ژوئیه است. باستیل (Bastille) اسم زندانی سلطنتی در پاریس بود که در  14ژوئیه 1789 مصادف با پیروزی انقلاب کبیر فرانسه مردم به او حمله کردند. حال در این روز مردم شب و روز در خیابان ها آتش بازی می کنند و جشن می گیرند.

 مردم فرانسه و آداب و رسومشان

امروزه در فرانسه افرادی بلند قد با مو هایی خرمایی و چشمانی آبی دیده می شوند و در عین حال گروهی از اهالی این کشور کوتاه قد و تیره رنگ هستند.مردم خیلی به تناسب اندام خود توجه نمی کنند اغلب چه زن و چه مرد شکم های بزرگ دارند و به خورد و خوراک خود شان خیلی اهمییت می دهند.مراسم غذا خوردنشان در رستوران چند ساعت طول می کشد و آن را مثل مراسم مذهبی با آرامش و طمانینه انجام می دهند. مصرف نان در فرانسه بسیار بالا می باشد به طوری که نان باگت نیز مخصوص فرانسه است .

مردم فرانسه خیلی شاد و سر حالند و تعصب زیادی روی کشورشان دارند به طوری زیاد مایل به صحبت کردن به زبانی غیراز فرانسوی نیستند و تا حد امکان از اجناس خارجی استفاده نمی کنند.اگر چیزی مطابق میلشان نباشد خیلی زود واکنش نشان داده و عصبانی می شوند.اگر کسی به آن ها بی احترامی کند ناراحت می شوند و به آزادی فردی خیلی احترام می گذارند.

در فرانسه به علت بالا بودن سطح سواد مردم،فرهنگ غنی،برخورداری از وضع مطلوب اقتصادی و بهداشتی و گسترده بودن بیمه های اجتماعی که امنیت و رفاه اجتماعی را به همراه داردشرایط نسبتا مطلوبی حاکم است.

 ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 مهر 1392 توسط شمس کیا
درباره وبلاگ

چه بیهوده است
در پاییز
به بهار فکر کردن
shamskiam@yahoo.com
Blog Skin