تبلیغات
اجتماع و من( شمس کیا)

اجتماع و من( شمس کیا)
یادها فراموش نخواهند شد ، حتی به اجبار و دوستی ها ماندنی هستند ، حتی با سکوت

شمار پلنگ‌های ایرانی بالغ در سراسر کشورهای محل زیست آن کمتر از ۸۷۱ تا ۱۲۹۰ قلادهبرآورد می‌شود. تازه‌ترین برآوردهای ملی به این شرح است: ۵۵۰ تا ۸۵۰ در ایران، ۲۰۰ تا ۳۰۰ در افغانستان، ۷۸ تا ۹۰ در ترکمنستان، حداکثر ۱۰ تا ۱۳ در ارمنستان، حداکثر ۱۰ تا ۱۳ درآذربایجان، ۳ تا ۴ در قراباغ، حداکثر ۵ در گرجستان، حداکثر ۱۰ در قفقاز شمالی فدراسیون روسیه و حداکثر ۵ قلاده در ترکیه.

 بعد از ظهر روز جمعه ۱۳۹۲/۹/۲۲ یکی از اهالی روستای قطرم واقع در منطقه حفاظت شده کوه بافق، مرگ یک پلنگ در این روستا را به اداره محیط زیست شهرستان بافق اطلاع داد.

به گفته وی، به دنبال این گزارش نیروهای یگان محیط زیست عازم روستای مذکور شده اما متوجه شدند پس از تاریک شدن هوا و پیش از رسیدن محیط بانان، لاشه پلنگ توسط افراد ناشناس مفقود شده است.تصویر تهیه شده از لاشه پلنگ ایرانی توسط یکی از اهالی روستای قطرم بافق، پیش از مفقود شدن لاشه
کشته شدن یک قلاده پلنگ ماده در اردیبهشت ۱۳۹۱ در روستای موشا از توابع شهرستان سیاهکل به دلیل گرفتار شدن در تله سیمی کشاورزان (تصویر زیر)

پلنگ گرفتار در تله سیمی کشاورزان روستای موشا در سیاهکل
پلنگ گرفتار در تله سیمی کشاورزان روستای موشا در سیاهکل

- حمله پلنگ در اردیبشت ۱۳۹۱ به روستای مجن از توابع شاهرود و زخمی شدن دو نفر از اهالی و در نهایت کشته شدن پلنگ (تصویر زیر)

کشته شدن پلنگ پس از حمله روستای مجن
کشته شدن پلنگ پس از حمله روستای مجن
 حمله پلنگ به روستای آیینه ورزان شهرستان دماوند و کشته شدن پلنگ با شلیک مأموران محیط زیست در مرداد ماه ۱۳۹۱ (تصویر زیر)

پلنگ کشته شده در دماوند
پلنگ کشته شده در دماوند

کشتار پلنگ در پشتکوه فارس
کشتار پلنگ در پشتکوه فارس


مرگ پلنگ در شهرستان ایذه با شلیک ماموران نیروی انتظامی پس از حمله به روستا

مرگ پلنگ در شهرستان ایذه با شلیک ماموران نیروی انتظامی پس از حمله به روستا
پلنگ کشته شده در الیگودرز لرستان
پلنگ کشته شده در الیگودرز لرستان
 یک پلنگ گرسنه که به گله گوسفندی در حاشیه جاده تربت جام به تایباد حمله کرده بود، توسط صاحب گله با ۴ گلوله، روی دکل برق فشار قوی کشته شد!؟. گفتنی است که عکس های محدودی از این حادثه فجیع منتشر شده است. 


هیچ آثاری از تیر خوردن بر جسد این پلنگ مشاهده نمی شود و به احتمال زیاد در اثر مسمومیت تلف شده است.مرگ یک قلاده پلنگ ایرانی در شهرستان لردگان


مرگ یک قلاده پلنگ ایرانی در شهرستان لردگان

پلنگ


سایه سیاه مرگ بر سر پلنگ ایرانی 
ایرن- جمعه، 8 آذرماه لاشه پلنگی کشته شده در نزدیکی استهبان رویت شد. از آن جا که هیچ نشانه گلوله یا ضرب و شتمی بر بدن پلنگ دیده نمی شد، به نظر می رسد این حیوان بر اثر مسمومیت با طعمه آلوده کشته شده باشد. لاشه پلنگ برای بررسی به شیراز فرستاده شده است. این سومین موردی است که ظرف پنج سال گذشته کشتار پلنگ در استهبان به ثبت می رسد.
شکار سومین پلنک در 5 ماه / یک قلاده پلنگ ایرانی در هشتاد پهلوی لرستان با شلیک گلوله کشته شد

 نیروهای یگان محیط زیست در منطقه حاضر و پس از بازرسی از یک منزل شخصی، پوست پلنگ شکار شده را در انبار منزل مذکور کشف کردند.

به گفته وی، متخلف به محض مشاهده مامورین محیط زیست اقدام به فرار کرد که پس از مدتی توسط مامورین نیروی انتظامی منطقه عمارلو دستگیر و هم اکنون در حال بازجویی است.
نزدیک ساعت ۸ شب یکشنبه ۱۳۹۲/۹/۱۷ در کیلومتر ۲۵ جاده خرم آباد ـ الشتر، محدوده گردنه ایواندر متأسفانه یک قلاده پلنگ ایرانی حین عبور از جاده بر اثر برخورد با یک خودروی سواری کشته شد.

انتشار فیلم دلخراش کشتار پلنگ توسط سگهای شکاری


احمد شاه قاجار در کنار یک پلنگ ایرانی

بر پایه اعلام مؤسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی، در سال‌های ۸۷ تا ۹۰ بیش از ۷۱ قلاده پلنگ ایرانی از بین رفته‌اند که ۷۰ درصد این مرگ و میرها، ناشی از شکار و استفاده از طعمه مسموم و ۱۸ درصد باقی مانده به دلیل تصادفات جاده‌ای بوده است.

سایه مرگ بر سر پلنگ ایرانی

سرزمین ایران این روزها به جایی برای کشتن پلنگ‌ها تبدیل شده است. تنها چند روز پس از کشته شدن یک پلنگ در آیینه ورزان دماوند توسط ماموران محیط زیست و نیز کشته شدن دو پلنگ دیگر در کردکوی و ممسنی، لاشه یک پلنگ مرده دیگر در سیستان و بلوچستان پیدا شد.ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 آذر 1392 توسط شمس کیا
درباره وبلاگ

چه بیهوده است
در پاییز
به بهار فکر کردن
shamskiam@yahoo.com
Blog Skin