اجتماع و من( شمس کیا)
یادها فراموش نخواهند شد ، حتی به اجبار و دوستی ها ماندنی هستند ، حتی با سکوت
باور کنید یا نه، زمانی بوده است که ابزارهای ذخیره داده ها تنها قابلیت ذخیره چند کیلوبایت داده را داشته اند. اکنون شاید شما یک USB 16 یا 32 گیگابایت را در جیب خود دارید. هیچ نیازی به صحبت از فضای نا محدودی که فناوری Cloud میتواند در اختیار شما بگذارد هم نیست. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که از کجا به اینجا رسیده ایم
نگاهی به تاریخ تحول حافظه های دیجیتالی + اینفوگراف

نگاهی به مسیر تحول حافظه ها یا ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات برای استفاده آتی، نشان میدهد که این فقره در دنیای تکنولوژی تاریخچه ای جالب توجه دارد. گذر از حافظه های مغناطیسی سنگین و حجیم با ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات و داده ها در حد چند بایت، تا رسیدن به حافظه های میکرو با کمترین ابعاد ممکن و ظرفیت های چندی گیگابایت.

همه اینها در نوع خود جالب توجه است. در این مسیر بعضا به مواردی برخورد میکنیم که ظهور آنها را میتوان به عنوان یک نقطه عطف در این تاریخ نگاه کرد. همانند فلاپی دیسکت و CD یا حافظه هایFlash.

در این مطلب با کمک یک اینفوگراف، این تاریخچه را به شکل مختصر برای شما ترسیم نموده ایم. اما قطعا در این اینفوگراف مواردی وجود دارد که بسیاری از ما با آنها بیگانه هستیم. لذا برخی از مهمترین موارد را با هم مرور میکنیم:

نگاهی به تاریخ تحول حافظه های دیجیتالی + اینفوگراف

Punch Card یا کارت پانچ: در سال 1725 یک کارگر نساج به نام «باسیل بوشون» این کارت را برای کنترل دستگاه بافندگی ابداع کرد. با استفاده از این کارت وی قادر به کنترل دستگاه به شکل خودکار برای بافت از روی الگو شد. این کارت در سال 1890 برای اولین بار برای خواندن اطلاعات و داده ها از روی کامپیوتر توسط «هرمان لولریث» مورد استفاده قرار گرفت.

لامپ یا تیوب ویلیامز: اولین حافظه دیجیتالی با دسترسی اتفاقی.

حافظه درام: پدر بزرگ دیسک سخت در دوران معاصر بوده است.

IBM 350اولین دیسک سخت مدرن با پنجاه دیسک 24 اینچ و سرعت 1200 دور در دقیقه.

فلاپی دیسک: اولین حافظه دیجیتالی که به شکل انبوه مورد استفاده قرار گرفت. از این ابزار حتی برای بارگزاری سیستم عامل هایی همچون DOS استفاده میشد.

IBM 3380: اولین حافظه ای که به ظرفیت گیگابایت دسترسی یافت.

DAT یا نوار صوتی دیجیتال: فرمت اولیه آن برای ذخیره سازی طولانی موسیقی بود، اما بعدها به عنوان حافظه برای رایانه ها مورد استفاده قرار گرفت.

CD: که هنوز هم به وفور استفاده میشود و ظرفیت بالاتر و بهای پایین تر آن منجر به از میدان به در شدن فلاپی دیسک شد.

مینی دیسک Mini Disk: تلاشی از سوی شرکت سونی برای زنده کردن فلاپی دیسک بود، اما بهای آن بسیار بالا بود و همچنین حضور Zip Disk یا دیسکت فشرده پایانی تلخ برای این ابزار رقم زد.

Zip Disk یا دیسکت فشرده: بسیار مناسب برای فایلها مستند و گرافیکی سنگین بود که در برخی از موارد به شدت بر CD ارجحیت داشت زیرا قابل رونویسی یا Re-writable بود.

حافظه SD: زمانی که معرفی شد به شدت مورد استقبال قرار گرفت به ویژه برای دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند و دوربین های عکاسی دیجیتال. قطر باریک و اندازه کوچک آنها بسیار کاربردی بود و این ابزار هیچ محدودیتی در خصوص اندازه ندارند.

فناوری Cloud : منجر به آن شده است که کاربران قادر به دسترسی به حافظه ای تقریبا نامحدود باشند که از همه جای قابل دسترسی است.

SSD یا Solid State Drive: بدون هیچ قطعه مکانیکی و با سرعت خواندن و نوشتن فوق العاده بالا و همچنین اشغال فضای اندک، این حافظه ها اکنون محبوب ترین حافظه های فیزیکی موجود هستند. 

در اینفوگراف زیر، میتوانید نگاهی سریع به تاریخ تحول حافظه های دیجیتال داشته باشید:ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 15 مهر 1393 توسط شمس کیا
درباره وبلاگ

چه بیهوده است
در پاییز
به بهار فکر کردن
shamskiam@yahoo.com
Blog Skin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic